Aktualności

 

UWAGA!
Informujemy, iż od dnia 01 września 2024r. obowiązywać będą nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe informacje- klik

 

EKO- NAWYKI NA LATO

25-07-2024 01:40

EKO- NAWYKI NA LATO

 

Zapewne wielu z Was spotkało się lub wprowadzało w swoim życiu różne nawyki i postanowienia. A czy zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób postępować, aby dbać o środowisko w lecie, gdy większość czasu spędzamy korzystając z jego uroków? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które warto praktykować każdego dnia:

1.       Nie wyrzucaj

Sprzyjające warunki pogodowe pobudzają nas do działania i spędzania większej ilości czasu na zewnątrz. Często przedmioty, które trzymamy na dworze są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Warto pomyśleć o ich należytym zabezpieczeniu, aby wydłużyć ich żywotność, a gdy zauważymy ślady zużycia- nie pozbywajmy się ich od razu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się w jaki sposób je odświeżyć i nadać im nowe życie.

2.       Odpowiednie nawodnienie jest ważne

Jak lato to i wysokie temperatury. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą. Bardzo ważną kwestią jest stały dostęp do wody. Warto zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Zalecamy, aby zrezygnować kupowania wody w plastikowych butelkach i zaopatrzyć się we własną butelkę wielorazowego użytku. Wybór jest ogromny, zatem taka butelka może także stanowić dopełnienie wakacyjnego looku. Pamiętaj- bycie eko jest w modzie!

3.       Postaw na ruch

Piękna pogoda sprzyja aktywnościom. W lecie mamy mnóstwo możliwości, a wybór akcesoriów jest ogromny. Zdarza się jednak tak, że mogą one ulec zniszczeniu lub zużyciu. Wyrzucając przedmioty nienadające się do użytku nie zapominajmy o prawidłowej segregacji. Warto również  zrezygnować z samochodu i wybrać rower, łyżworolki lub hulajnogę. Taka zmiana sama w sobie jest Eko. A co zrobić, gdy większy sprzęt ulega zużyciu? Pamiętajmy o prawidłowym postępowaniu z tego typu odpadami. Pozbyć się go możemy w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych, a jeśli sprzęt jest napędzany elektrycznie zawieźć go do PSZOK-u.

4.       Domowa spiżarnia

Świadomy konsumpcjonizm sprzyja środowisku. Lato natomiast obfituje w niezliczoną ilość warzyw i owoców. Jeśli chcemy zatrzymać na dłużej smak lata warto zrobić własne przetwory na resztę roku. Jest to najlepszy wybór zarówno dla naszego zdrowia jak i otoczenia, ponieważ posiadając własne zapasy przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów i ograniczamy kupowanie gotowych produktów.

5.       Letnie kosmetyki

Podczas letniej pielęgnacji wybierajmy produkty w opakowaniach przyjaznych środowisku. Co to oznacza? Opakowania przyjazne dla środowiska posiadają poniższe cechy:

·         nadają się do recyklingu, tzn. że można je ponownie wykorzystać;

·         mniejsze zużycie materiałów w opakowaniach;

·         są wolne od substancji toksycznych w celu ochrony środowiska;

·         surowce do ich wykorzystania pochodzą z recyklingu;

·         mniejsze zużycie energii podczas ich produkcji.

Aby jednak całe działanie miało sens nie zapominajmy o prawidłowej segregacji opakowań po ich zużyciu. Pomocne przy tym są informacje zamieszczane na produktach.

 

Pamiętajmy, że każde- nawet najmniejsze działanie ma znaczenie. Małe kroki są ścieżką do osiągania wielkich celów. Starajmy się, aby dobre nawyki towarzyszyły nam przez cały rok.