Aktualności

 

UWAGA!
Informujemy, iż od dnia 01 września 2024r. obowiązywać będą nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe informacje- klik

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ REDUKCJI ODPADÓW

19-11-2024 10:15

Każdego roku w trzecim tygodniu listopada odbywa się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (EEWR). W tym roku trwa od 16 do 24 listopada. Inicjatywa ta ma na celu podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa dotyczącego świadomego konsumpcjonizmu oraz recyklingu odpadów. Działania realizowane w ramach EWWR opierają się na zasadzie „3R”:

REDUCE- ograniczaj

REUSE- wykorzystaj ponownie

RECYCLE- segreguj

Świadomy konsumpcjonizm, tj. ograniczanie stanowi bardzo ważny aspekt środowiskowy. Wpływa bowiem na redukcję odpadów i tym samym stanowi filar do kolejnych działań.

W jaki sposób możemy wprowadzić zasadę 3R w codziennym życiu? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań:

1.       REDUCE:

-Nie marnuj żywności- dokonuj przemyślanych zakupów, zwracając uwagę na to, by ich ilość była faktycznie potrzebna, bez konieczności wyrzucania nadmiaru do śmieci. Wybieraj produkty z długim  terminem przydatności do spożycia. Pomyśl o podzieleniu się niepotrzebnymi produktami z innymi.

-Ogranicz kupowanie- przemyśl, czy zakup kolejnych towarów jest potrzebny. Rozważ zakup produktów z tzw. „drugiej ręki”. Zwracaj uwagę na jakość produktów, aby mogły posłużyć jak najdłużej.

 

2.       REUSE:

- Nie wyrzucaj przedmiotów, które mogą zostać naprawione.

-Nie wyrzucaj- nie wszystko, co zdaje się być niepotrzebne powinno trafić do kosza. Warto pomyśleć o przekazaniu niepotrzebnej już odzieży w ręce nowego właściciela lub nadaniu przedmiotom kolejnego życia.

-Korzystaj z przedmiotów wielorazowego użytku- na zakupy wybieraj się z własną torbą oraz ogranicz zakup produktów jednorazowych.

 

3.       RECYCLE:

-Pozbywaj się odpadów z zachowaniem zasad prawidłowej segregacji- pomocne w tym przypadku są etykiety znajdujące się na produktach, pojemnikach oraz wyszukiwarki odpadów.

-Korzystaj z PSZOKu- możesz tam dostarczyć wiele frakcji odpadów, również tych, które nie są odbierane w ramach podstawowej zbiórki, takie jak m.in.: baterie, opony, odpady poremontowe, elektroodpady bądź leki.

Wszystkie podejmowane przez nas działania mają ogromne znaczenie. Zmiany nawyków na proekologiczne są dobrym to małe kroki mające pozytywny wpływ na środowisko. Im więcej osób będzie dokonywało świadomych działań w codziennym życiu, tym szanse na zmiany są większe. Europejski Tydzień Redukcji Odpadów to doskonała inspiracja do działania.