Aktualności

 

UWAGA!
Informujemy, iż od dnia 01 września 2024r. obowiązywać będą nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe informacje- klik

 

Obowiązkowa segregacja odzieży i tekstyliów

02-01-2025 12:55
W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. wszedł w Polsce w życie ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. wszedł w Polsce w życie ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

W praktyce oznacza to, że nie można już wyrzucać odzieży, galanterii oraz tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane, a każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden punkt, do którego mieszkańcy będą mogli przekazywać tego typu odpady.

Czym spowodowane są te zmiany?

Ilość odpadów tekstylnych nieustannie się zwiększa. Unia Europejska zatwierdziła dyrektywę, w myśl której wszystkie Państwa członkowskie obowiązane są od 1 stycznia 2025 r. do prowadzenia selektywnej zbiórki wyrobów tekstylnych.

Oszacowano, iż każdego roku jeden Europejczyk  kupuje średnio 26 kg, a pozbywa się około 11 kg tekstyliów. Recyklingowi poddaje się tylko 1 proc. niechcianej odzieży, reszta jest spalana bądź składowana. Produkcja tekstyliów jest bardzo kosztownym procesem, wymaga zużycia dużej ilości wody, a także wykorzystania znacznej ilości gruntów pod uprawy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt uwalniania mikroplastiku z włókien wykonanych z poliestru. Przemysł tekstylny wpływa negatywnie na środowisko.

O jakich odpadach mowa?

Do odpadów  odzieży i tekstyliów zaliczamy:

• ubrania

• bieliznę
• tkaniny domowe – pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony, koce
• akcesoria tekstylne – szaliki, czapki
• obuwie

• galanterię- paski, rękawiczki, torebki

 

Obowiązek segregacji odpadów tekstyliów i odzieży na terenie Gminy Miejskiej Lubin:

Nie oznacza wyposażenia nieruchomości w pojemnik na dodatkową frakcję. Obowiązek przyjmowania odpadów  realizowany jest przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunanych (PSZOK) znajdujący się na ul. Zielonej 1. Zmianę stosuje się od dnia 1 stycznia 2025 r. W związku z tym mieszkańcy Gminy Miejskiej Lubin mają obowiązek oddawać tekstylia i odzież do PSZOK.

Kary:

Przypominamy, że segregacja odzieży i tekstyliów tak jak w przypadku innych frakcji to nie wybór a obowiązek. W sytuacji stwierdzenia braku selektywnego zbierania odpadów komunalnych może zostać wszczęte postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które skutkować może ustaleniem podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości dwukrotności stawki.